Ампір

Ампір (імперія) - стиль у мистецтві, що завершив розвиток класицизму.

Парадний, урочистий, монументальний, військово-тріумфальний стиль, що наслідує шик та розкоші Римської імперії. Насамперед, це наслідування відображається у меблюванні кімнат на античний лад. Ампіру властивий багатий декор.

 

  • Переважні кольори:  пурпурний із золотим відтінком, небесно-блакитний, зелений і рожевий.
  • Лінії: строгі, повторювальні  горизонтально й вертикально; узагальненість малюнка; симетрія; барельєф у колі.
  • Форми: масивні й спрощені, підкреслена монументальність.
  • Елементи і аксесуари інтер'єру: колони, пілястри, консолі, карнизи й фризи, достаток кришталю. Повсюдно використаються зображення атрибутів влади, багатий військовий декор: бронзові або позолочені накладки; улюблені мотиви — схрещені мечі й списи, щити й шоломи, лаврові вінки.
  • Конструкції: стійкі, монументальні, аркові, масивні, прямокутні.
  • Меблі: для меблів стилю ампір якість деревних порід відігравало важливу роль, використовувалось червоне дерево, горіх, а в Росії і карельська береза. Орнамент ніколи не спотворював контури меблів. Іноді одну цільну дошку використовували для передньої частини комода. Для цього її розпилювали по лінії ящиків, завдяки чому зберігався загальний малюнок, розташування шарів і структура дерева. Ніжки комода, дотримуючись античного стилю, часто мали форму  лапи лева або іншої тварини. Іноді зверху містились фігури лебедів, левів або сфінксів. У стільцях і кріслах відчувалось давньоримське запозичення — характерний плавний вигин ніжок, що перетікають друг у друга. Передні ніжки крісел нерідко йшли прямо від підлокітників і являли собою герми. Якщо вони закінчувались біля сидіння, то підлокітники підтримувались фігурами левів, грифонів, інших тварин або масивних завитків. Спинкам стільців часто надавалась форма ліри один з найбільш уживаних мотивів у прикрасах предметів меблювання стилю ампір. Уперше в історії меблів важливу роль стала грати фактура матеріалу. У попередніх стилях вона, як правило, ховалася за накопиченнями різьблених прикрас і різних шаблонів. На комодах, шафах і інших предметах меблювання залишаються більші площини фільонок, обрамлених слабко виступаючою обв'язкою рами. У цей час входять у використання книжкові шафи із решітчастими дверцятами , туалетні столики, вітрини для коштовностей, відкриті серванти (шафи для порцеляни), круглі підставки для квітів (жардиньєрки) і стоячі дзеркала.
  • Вікна:  прямокутні, витягнуті нагору.
  • Двері: прямокутні, фільончасті; прикрашені сфінксами, статуями і  левами; оформлені двосхилим порталом на круглих і ребристих колонах.