Барокко

Бароко (вигадливий) - художній стиль, відмінністю якого були декоративна пишність, динамічні, складні форми і мальовничість. Симетрія в стилі, простір.

У дизайні інтер'єру бароко прагне до пишності, величі і просторового розмаху. На зміну спокійним класичним формам кола і овалів приходять звивисті спіралі й складні поверхні площин. Цей стиль уперше в історії з'єднав у собі два поняття - стилю і способу життя. Він цілком відображає модні  віяння своєї епохи.

 

  • Переважні кольори: приглушені пастельні. Популярними кольорами в інтер'єрі стають білий і золотий та їх різноманітні сполучення.
  • Елементи і аксесуари інтер'єра: густо декоровані колони, витончена обробка багаторівневих стель. Стіни багатих палаців затягували дорогими тканинами, прикрашали ліпниною або різьбленим деревам. Дуже модні були квіткові орнаменти, скульптурні групи, вази й т.п. Особисті покої прийнято було прикрашати настінними вишуканими гобеленами.
  • Стелі: багаторівневі, розписувались митцями-живописцями. Художники використали ефект «перетікання» простору в «позахмарну далечінь» — це надавало інтер'єру підкреслену театральність.
  • Меблі: поверхня меблів і предметів інтер'єру втрачає свою гладкість і стає шорсткою, опукло-вгнутою, зверху покривається лаком. Обшивка меблів стає яскравою, виконується з багатої декоративної тканини. Меблярі освоюють техніку дерев'яного набору і фанерування, активно використають такі матеріали, як слонова кістка, порцеляна, кам'яна мозаїка, черепашачий панцир, перламутр, дзеркало. Замість дуба для виготовлення меблів всі частіше використається м'який горіх, що краще полірується і є більш придатний для різьблення. Дерево, як правило, покривається позолотою, а як декор використовуються бронзові позолочені накладки. В епоху бароко з'являються перші меблеві комплекти, у побуті шезлонги (крісла із сильно відігнутою спинкою і подовженим сидінням для ніг), комоди з висувними ящиками. Столи епохи бароко були різної форми, але найбільш модними вважалися круглі й прямокутні столи. Ніжки, що підтримували стільницю з кольорового мармуру або мозаїки, були багато інкрустовані.


Дуже популярні були консолі на двох ніжках, які урізноманітнили інтер'єр, над ними встановлювали дзеркало. Консоль (фр.) — виступ у стіні або забита одним кінцем у стіну балка, що підтримує карниз, балкон, фігуру та ін. В епоху бароко гостей часто приймали лежачи в постелі, тому поступово ліжко придбало форму намету з достачею драпірування і різних прикрас. Необхідним атрибутом спальні став і туалетний столик з укріпленим на ньому великим дзеркалом.